Najlepsze aplikacje do filmowania smartfonami

Przygodę z mobilnym filmowaniem dobrze rozpocząć od wyboru właściwej aplikacji. Sprawa nie jest taka oczywista jak mogłoby się wydawać gdyż oprogramowanie dostarczane przez producentów telefonów nie pozwala na pełne wykorzystanie możliwości technicznych montowanych w tych urządzeniach sensorów optycznych.

Temat aplikacji do nagrywania poruszyłem też w materiale wideo na moim kanale na YouTube.

Odpowiedzią na słabe podejście producentów telefonów do kwestii filmowania są zewnętrzni deweloperzy, którzy specjalizując się w tworzeniu aplikacji do nagrywania filmów smarftonami pozwalają na wyciągniecie absolutnego maksimum z było nie było maleńkich układów optycznych.

Zanim przejdę do prezentacji aplikacji wyjaśnienia wymaga kilka kwestii. Pierwsza z nich, bardzo ważna – obydwie są płatne. Nie znalazłem sensownej, bezpłatnej alternatywy która oferowałaby możliwie najwyższą jakość rejestrowanego obrazu i wygodny interfejs użytkownika. Z drugiej strony patrząc: to co zyskujemy kupując którąkolwiek z nich moim zdaniem w pełni uzasadnia wydatek – szczególnie jeśli chcemy zadbać o jakość naszych produkcji wideo. Druga kwestia dotyczy kompatybilności. Tutaj nie ma co ukrywać właściciele telefonów z nadgryzionym jabłkiem są w zdecydowanie lepszym położeniu — z uwagi na fakt że iOS dostępny jest tylko na smartfonach Apple można śmiało założyć, że jeśli jakaś aplikacja uruchamia się na twoim telefonie to będzie ona w stanie wykorzystać wszystkie, (lub przynajmniej większość) możliwości oferowanych przez sensor optyczny twojego smarttfona. W przypadku Androida sprawa jest bardziej skomplikowana – mnogość producentów wykorzystujących tę platformę, ilość modeli telefonów i wersji samego systemu operacyjnego sprawiają że zdecydowanie trudniej zagwarantować pełną zgodność dostępnych w aplikacji opcji z urządzeniem, Dobitnie widać to w ocenach omawianych aplikacji na Google Play. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup polecam sprawdzić czy twój aktualny telefon pozwoli na wykorzystanie wszystkich opcji na których ci zależy (np. tutaj). To ważne, zapytaj Google, sprawdź stronę producenta aplikacji – lepiej uniknąć frustracji związanej z nieudanym zakupem. Na marginesie dodam, że żadna z wymienionych aplikacji nie jest dostępna w języku polskim, ale to nie powinno być raczej problemem.

Teraz czas na prezentację bohaterek dzisiejszego odcinka!

Aplikacja FiLMiC PRO

To – posługując się rolniczą metaforą – prawdziwy kombajn do nagrywania smartfonadmi. Podobnie jak Moment również dostępna jest na platformach iOS i Android. Jej interfejs z pewnością jest mniej efektowny od poprzedniczki ale tutaj kluczową rolę odgrywa funkcjonalność. W miarę upływu czasu mnogość dostępnych opcji i funkcji wraz z ich rozmieszczeniem stają się na tyle oczywiste by pozwalać na swobodną pracę. Warto wspomnieć, że FiLMiC PRO to aplikacja, która wykorzystana została m. in. przez oscarowego reżysera Stevena Soderbergha do nagrania kinowego filmu Niepoczytalna (2018) i dostępnego na Netflixie Wysokie loty (2019).

Aplikacja Moment Pro Camera

Dostępna na platformy iOS oraz Android. Nieskomplikowany, intuicyjny i przyjemny dla oka interfejs użytkownika to niewątpliwe atuty tej aplikacji. Jej twórcy znani są w mobilnym środowisku foto-wideo głównie z (bardzo dobrych skądinąd) obiektywów do smartfonów, ale o tym w jednym z kolejnych odcinków serii #shotonsmartphone.

Dlaczego warto?

Na koniec pozostawiam odpowiedź na najważniejsze pytanie: dlaczego warto używać dodatkowych aplikacji do filmowania? Przede wszystkim dlatego, że mamy zdecydowanie większą, manualną kontrolę nad parametrami rejestrowanego obrazu. Możemy wybrać rozdzielczość, jakość wideo, ilość klatek na sekundę, regulować ostrość czy nagrywać obraz który w dalszej postprodukcji pozwala np. na dużo lepszą korekcję barwną nagranego materiału. Jednym zdaniem warto bo zakupując którąkolwiek z wymienionych aplikacji zyskujemy ogrom możliwości do których nie mielibyśmy dostępu z poziomu standardowej aplikacji dostępnej w naszym telefonie.

Posłowie

Ten fragment został dopisany jakiś czas po publikacji tekstu i jest potwierdzeniem wagi problemu jakim jest fragmentacja Androida. Chcąc być jak najbardziej rzetelnym muszę poinformować, że aplikacja Moment Pro Camera na system Android nie jest już rozwijana (rozwój wersji dla iOS jest kontynuowany). Tutaj można przeczytać więcej o powodach takiej decyzji dewelopera: Here’s how fragmentation killed the Moment Pro Camera app for Android.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *